Obsazení

STRAŠICKÁ POHODOVKA

Ivoš

Ivo Čermák – bicí

Na facebooku ho najdete pod jménem „Ivoš Pohodovka“. To proto, že on je spolu s Milánkem duší celé kapely. V jeho hlavě ten nápad vznikl a díky jeho tvrdohlavosti, vytrvalosti, odvaze, píli a organizačním schopnostem kapela v roce 2011 vznikla. Bubeník dodává svou hrou každé skladbě náladu. Výběr tempa je na něm a od tempa se odvíjí celkový dojem při přednesu skladby. Do bubnů se dá mlátit, nebo na ně hrát. A Ivoš se s nimi doslova mazlí. Každé pohlazení bubnu paličkou je odměněno tím správným zvukem s patřičnou silou, barvou, razancí, jemností,….. Bez něj by Pohodovka nebyla Pohodovkou.

Milánek

Milan Polomský-tuba, basová kytara

Milánek je sice chlap jako hora, ale říkáme mu Milánku, protože tohle oslovení plně odpovídá jeho povaze. Je to úžasný člověk. Kamarád, jehož laskavost a životní moudrost obohacuje každého, s kým se dá do řeči. Nezkazí žádnou legraci a je bezednou studnicí hlášek o jídle. Že basa tvrdí muziku, je všeobecně známou pravdou. Záleží ovšem na tom, kdo za ní sedí. Tóny tuby musejí být čisté, konkrétní a toho docílit, není jednoduché. Náš Milánek ji strká s lehkostí a elegancí. A ve skladbách, do kterých se tuba nehodí,  s úsměvem prohání basovou kytaru. Bez něj by taky nemohla být Pohodovka Pohodovkou. 

Ondra

Ondřej Římek – akordeon, heligonka, klávesové nástroje

Někdo se muzikantem už narodí, jiný se jím stane po dlouhém a urputném studiu a někdo, jako náš Ondra, má to štěstí, že se u něj sešlo všechno, co z člověka dělá Muzikanta s velkým „M“.Ondra má nadání, vzdělání (plzeňskou konzervatoř), cit, ovládá techniku, harmonii, píše aranže a ještě u se u toho stačí usmívat. Chválit bleskurychlé prsty Ondry Římka poletující s neuvěřitelnou lehkostí a elegancí po klapkách nástroje, by bylo nošením dříví do lesa. Dodávají zvuku kapely tu správnou hustotu v přiznávce a v sólových pasážích a skladbách často vyvolávají bouřlivé ovace u publika. Bez Ondry by nebyla Pohodovka Pohodovkou.

Jaryn

Jaroslav Pražan – trubka, křídlovka

V Jardovi se jeden nevyzná. Jmenuje se Pražan, pochází z Pardubic, bydlí v Rokycanech, pracuje v Plzni a hraje ve Strašicích s Pohodovkou! 🤣 Je to nejen vynikající trumpetista, kterého si považují a od nás půjčují  i jiné kapely, ale i prima parťák, který je pro každou legraci. A pokud na Rokycansku potkáte motorkáře s tímto úsměvem, pak vězte – je to on!  Jarda Pražan svou křídlovkou i trubkou zvuk kapely přiostřuje a sólové party přednáší tak, že často sklízí potlesk na otevřené scéně. Bez Jaryna by taky Pohodovka nebyla Pohodovkou.

Rohlík

Jiří Roll – trubka, křídlovka

Jirkův nenápadný úsměv jakoby naznačoval, že má za lubem nějakou čertovinu. Na první pohled působí nesměle, ale v kapele taky nezkazí žádnou legraci.  Když přišel do kapely poprvé a s Jarynem zahráli dvojhlasně mezihru ve světoznámé Something stupid, běhal mi příjemný mráz po zádech. A běhá dodnes. Samozřejmě perfektně ladící dvojhlasy v trumpetové sekci, které jsou zásluhou Jirky Rolla, také dělají Pohodovku Pohodovkou. 

 

Šáša 

Martin Šašek – tenor, trombon

Pro Šášu je hudba každodenním chlebem. Jako jeden z mála členů kapely (spolu s Ondrou) se hudbou živí. Ať už jako člen orchestru divadla Josefa Kajetána Tyla, či vyučující na ZUŠ Terezie Brzkové v Plzni. Nevíme sice s jakým úmyslem do Pohodovky přišel. Zda s chutí zahrát si s námi, nebo zde najít dívku svého srdce. V každém případě se mu daří obojí. Tak jako Milánek střídá tubu s basovou kytarou, podle charakteru skladby střídá nástroje i Martin. Do dechovky patří sametový zvuk tenoru a na skladby jiných žánrů se  hodí barva tónu, kvůli které podstupuje tělocvik se snižcem trombonu. Bez něj by taky Pohodovka nebyla tím, čím je.

Bratr Petr

Petr Čermák -baryton, trombon

Ne že by byl Petr členem nějakého řeholního řádu, či bratrstva. To ne. Je ale bratrem našeho bubeníka a protože se občas u kapely objeví i jiný Petr, tak aby v tom bylo jasno. Bratr prošel tvrdou vojenskou školou u posádkové hudby v Karlových Varech a tak si teď užívá pohodu při pohodovém hraní s Pohodovkou.  Když spolu se Šášou rozezní své baskřídlovky, pohladí to nejen uši, ale i duši. A stejně jako ostatní členové kapely, i Bratr má v kapele své místo a ani bez něj by Pohodovka nebyla Pohodovkou.

 

Barunka & Marťas

Martin Henyš & Bára Henyšová (od 8.8.2020 Šašková)- vocal 

Když se Bára s  Martinem  poprvé setkali s Pohodovkou, měli kluci před sebou pevně daný termín prvního koncertu, ale v kapele nebyl nikdo, kdo by si stoupl za zpěvácký mikrofon. Ivoš tedy obvolával všechny známé a Marťas s Bárou zaskočili. Martin, aby splatil Ivošovi starý dluh a Bára s úmyslem zkusit zase něco nového.   Dnes už oba patří do stálého kádru Pohodovky a to nejen jako zpěváci. Marťas provází vystoupení mluveným slovem a Barunka je ozdobou a talismanem kapely. Ani bez této dvojice by Pohodovka nebyla tou Pohodovkou, kterou posluchači znají.

          Jistě, každý člen kapely je nahraditelný. Ale tahle parta nejlépe funguje jako celek. Jak je patrné z profilů jednotlivých členů kapely, každý je jiný. Každý je osobností, která do kapely dává kus sebe samého, kus svého já.  Každý tedy písničky jinak vnímá, cítí, prožívá a podle toho i interpretuje. A tohle všechno dohromady do sebe v kapele zapadá jako kostičky lega. Tito lidé jsou Pohodovka. Taková, jaká je, takovou, jakou znáte a snad i máte rádi.

Jarda

Jaroslav Pospíšil  – zvuk

Někdy to sice před vystoupením Pohodovky vypadá, jako když se chystá rockový koncert. Bedny, šňůry, zesilovače, napájecí kabel jako když přijeli Stouni…. Každej prd se  v kapele musí nazvučit. Ale výsledek?  Všichni jsou slyšet, jak se patří. Někdy víc, někdy míň. Zkrátka tak, jak to má být. Sólové nástroje s trochou echa, halu, nebo kdovíčeho ještě, ale právě díky tomu má ten zvuk „štábní kulturu“.  Některé dechovky dosud hrajou na aparáty z šedesátých let minulého století, zvučí jen zpěvy, klarinety a  někdy tubu. Potom se ale muzikanti můžou udřít a kloudný zvuk                                                                                         z kapely nepoleze. A i  vo, vo, vo tom to je! Proto i Jarda má v                                                                                                 Pohodovce své pevné místo.